2024 Delaware State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Delaware Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Delaware State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Delaware State Tournament
Host - MOT (Middletown) (District 1)
At Silver Lake Park

Silver Lake Park is located at 200 East Cochran Street in Middletown.

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Naamans (Wilmington)
District 3 Champions Lewes

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Wednesday, July 24):
Lewes 10, Naamans 0 (4 innings)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 25):
Game 2 - M-O-T (Middletown) versus Lewes (7:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (Friday, July 26):
Game 3 - Naamans versus Loser 2 (elim.) (7:00 p.m.)

Championship Series:
Game 4 - Winner 2 versus Winner 3 (TITLE) (Saturday, July 27 - 7:00 p.m.)
Game 5 - If necessary (Sunday, July 28 - 7:00 p.m.)

Follow the Delaware champions at the Mid-Atlantic Region tournament -- Click here to view results.


2024 Delaware District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3


Delaware District 1 Tournament
Host - M-O-T (Middletown)

Tournament Results:

Opening Round:
Camden-Wyoming 14, Dover 1 (5 innings)
Milford 20, Felton-Harrington 6 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
M-O-T 10, Camden-Wyoming 0 (5 innings)
Milford 12, Smyrna-Clayton 2 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Camden-Wyoming 14, Felton-Harrington 8 (elim.)
Smyrna-Clayton 24, Dover 1 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
M-O-T 8, Milford 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Camden-Wyoming 5, Smyrna-Clayton 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Camden-Wyoming 15, Milford 6 (elim.)

Championship Game:
M-O-T 4, Camden-Wyoming 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 2 Tournament
Championship Game Host - Naamans (Wilmington)

Tournament Results:

Opening Round:
Canal 12, Newark National 4

Winner's Bracket Semifinals:
Naamans 12, Pike Creek 2
Canal 4, Brandywine 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Newark National 11, Pike Creek 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Naamans 6, Canal 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brandywine 7, Newark National 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canal 6, Brandywine 4 (elim.)

Championship Series:
Canal 7, Naamans 2
Naamans 7, Canal 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 3 Tournament
Hosts - Millsboro and Woodbridge
Championship Game Host- Millsboro

Tournament Results:

Opening Round:
Nanticoke 4, Millsboro 1
Lewes 6, Milton 1
Georgetown 10, Woodbridge 3
Lower Sussex 3, Laurel 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Milton 13, Millsboro 4 (elim.)
Laurel 15, Woodbridge 2 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Lewes 6, Nanticoke 4
Georgetown 4, Lower Sussex 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Milton 5, Lower Sussex 1 (elim.)
Nanticoke 10, Laurel 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lewes 3, Georgetown 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Milton 2, Nanticoke 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Milton 9, Georgetown 0 (elim.)

Championship Series:
Milton 6, Lewes 5
Lewes 6, Milton 5 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.