2024 Georgia State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Georgia Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Georgia State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Georgia State Tournament
Host - Chatham County (Savannah) (District 9)
At Ambuc Park

Ambuc Park is located at 7230 Sallie Mood Drive in Savannah.

Participating Teams
District 1 Champions Cartersville
District 2 Champions Smyrna
District 4 Champions Peachtree City
District 5 Champions Warner Robins American
District 6 Champions Martinez-Evans
District 7 Champions Elbert County (Elberton)
District 8 Champions Columbus Northern
District 9 Champions Chatham County (Savannah)
District 10 Champions Oconee County Gray (Watkinsville)

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 13):
Cartersville 11, Chatham County 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 13 and Sunday, July 14):
Peachtree City 8, Smyrna 5
Columbus Northern 16, Martinez-Evans 0 (4 innings)
Oconee County Gray 12, Elbert County 2 (4 innings)
Warner Robins American 13, Cartersville 0 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain) (Sunday, July 14):
Smyrna 12, Chatham County 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Monday, July 15):
Smyrna 10, Martinez-Evans 0 (5 innings; elim.)
Cartersville 4, Elbert County 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Monday, July 15):
Columbus Northern 8, Peachtree City 1
Oconee County Gray 10, Warner Robins American 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, July 16):
Peachtree City 12, Cartersville 8 (elim.)
Warner Robins American 8, Smyrna 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, July 16):
Columbus Northern 8, Oconee County Gray 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, July 16):
Peachtree City 9, Warner Robins American 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 17):
Oconee County Gray 18, Peachtree City 10 (elim.)

Championship Series (Thursday, July 18 and Friday, July 19):
Oconee County Gray 9, Columbus Northern 2
Oconee County Gray 11, Columbus Northern 6 (TITLE)

Follow Oconee County at the Southeastern Region Tournament -- Click here to view results.


2024 Georgia District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10


Georgia District 1 Tournament
Host - Cartersville

Tournament Results:

Opening Round:
Cartersville 20, Bartow County 2 (3 innings)
Cedartown 9, Dalton 5

Winner's Bracket Final:
Cartersville 10, Cedartown 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bartow County 16, Dalton 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bartow County 14, Cedartown 4 (elim.)

Championship Game:
Cartersville 16, Bartow County 1 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 2 Tournament
Host - East Marietta National
At Sewell Park

Tournament Results:

Opening Round:
East Marietta National 18, Clarkdale 8 (5 innings)

Winner's Bracket Final:
Smyrna 9, East Marietta 2

Elimination Bracket Final:
Clarksdale 9, East Marietta 7 (elim.)

Championship Game:
Smyrna 10, Clarksdale 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 4 Tournament
Host - West Point

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Peachtree City 22, West Point 0 (3 innings)
Peachtree City 5, West Point 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 5 Tournament
Host - Vine Ingle (Macon)
At Freedom Park

Tournament Results:

Opening Round:
Warner Robins American 16, Vine Ingle 0
Dudley 7, Jones County 5

Winner's Bracket Final:
Warner Robins American 11, Dudley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Jones County 12, Vine Ingle 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dudley 4, Jones County 1 (elim.)

Championship Game:
Warner Robins American 10, Dudley 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 7 Tournament
Host - Rabun County (Clayton)

Tournament Results:

Opening Round:
Toccoa County 6, Oglethorpe County 4
Franklin County 5, Hart County 4

Winner's Bracket Semifinals:
Elbert County 15, Toccoa County 5
Franklin County 18, Rabun County 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oglethorpe County 12, Rabun County 2 (elim.)
Hart County 13, Toccoa County 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Elbert County 8, Franklin County 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oglethorpe County 2, Hart County 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Franklin County d. Oglethorpe County (7 innings; elim.)

Championship Game:
Elbert County 3, Franklin County 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 8 Tournament
Host - Columbus American

Tournament Results:

Opening Round:
Columbus American 7, Peach 5
Columbus Northern 8, Harris County 7

Winner's Bracket Semifinals:
Columbus American 16, Sally 1
Columbus Northern 13, Pioneer 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pioneer 8, Peach 3 (elim.)
Harris County 23, Sally 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Columbus Northern 12, Columbus American 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Harris County 5, Pioneer 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Harris County 4, Columbus American 2 (elim.)

Championship Game:
Columbus Northern 5, Harris County 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 10 Tournament
Host - Oconee County (Watkinsville)
At Bogart Recreational Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Oconee County Blue 16, Athens 5 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Oconee County Gray 15, Gainesville 0 (3 innings)
Oconee County Blue 15, East Athens 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Athens 13, Gainesville 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Oconee County Gray 11, Oconee County Blue 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Athens 9, East Athens 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oconee County Blue 11, Athens 0 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Oconee County Gray 15, Oconee County Blue 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.