2018 Illinois State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Illinois State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Illinois State Tournament
Host - Horner Park North-West (Chicago) (District 12)
At Thillens Stadium

Thillens Stadium is located at 6404 North Kedzie Avenue in Chicago.

Participating Teams
Section 1 Champions To Be Determined
Section 2 Champions To Be Determined
Section 3 Champions To Be Determined
Section 4 Champions To Be Determined

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Friday, July 27):
Game 1 - Section 1 Champions versus Section 2 Champions (5:00 p.m.)
Game 2 - Section 3 Champions versus Section 4 Champions (7:30 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 28):
Game 4 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.) (8:00 a.m.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 28):
Game 3 - Winner 1 versus Winner 2 (10:30 a.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 29):
Game 5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.) (9:00 a.m.)

Championship Series:
Game 6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (Monday, July 30 - 6:00 p.m.)
Game 7 - If necessary (Tuesday, July 31 - 6:00 p.m.)

Follow the Illinois State Champions at the Great Lakes Region Tournament -- Click here to view results.


2018 Illinois District Champions and Sectional Tournament Results

We are posting district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D1 - Salem
D2 - Paris
D17 - South Springfield Area

Section 1 Tournament
Host - Paris (District 2)
At Frost Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Salem 2, Paris 1
2 - South Springfield Area versus Salem (7/21)
3 - Paris versus Loser 2 (elim.) (7/22)
4 - Winner 2 versus Winner 3 (TITLE) (7/23)
5 - If necessary (7/24)

D8 - Evergreen Park
D9 - LaGrange
D11 - Hinsdale
D15 - Archer Manor (Chicago)

Section 2 Tournament
Host - Evergreen Park (District 8)
At Norris Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Hinsdale 13, Archer Manor 0
2 - LaGrange 9, Evergreen Park 5
3 - Archer Manor versus Evergreen Park (elim.) (7/21)
4 - Hinsdale versus LaGrange (7/21)
5 - Loser 4 versus Winner 3 (elim.) (7/21)
6 - Winner 4 versus Winner 5 (TITLE) (7/22)
7 - If necessary (7/23)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D6 - Bradley-Bourbonnais
D7 - Kennedy Park (Chicago)
D10 - River Forest
D12 - Horner Park North-West (Chicago)

Section 3 Tournament
Host - Ilinois District 10
At Melrose Park and River Forest Championship Game Host - River Forest
Championship Game at Keystone Park

Tournament Schedule/Results:
1 - River Forest 26, Kennedy Park 3
2 - Bradley-Bourbonnais 4, Horner Park North-West 0
3 - River Forest versus Bradley-Bourbonnais (7/21)
4 - Horner Park North-West 11, Kennedy Park 1 (elim.)
5 - Loser 3 versus Horner Park North-West (elim.) (7/22)
6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (7/23)
7 - If necessary (7/24)

D5 - Moline
D13 - Tri-Cities (West Dundee)
D19 - Rochelle
D20 - Spring Valley

Section 4 Tournament
Host - Rock Falls (District 19)
At Wallingford Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Tri-Cities 2, Moline 0
2 - Spring Valley 11, Rochelle 8
3 - Tri-Cities versus Spring Valley (7/21)
4 - Moline versus Rochelle (elim.) (7/21)
5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.) (7/22)
6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (7/23)
7 - If necessary (7/24)

Click here to return to the top of the page.


2018 Illinois District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 19 | District 20


Illinois District 1 Tournament
Host - Salem
At Mark Larimer Field

Tournament Results:

Opening Round:
Olney 12, Robinson 3

Winner's Bracket Semifinals:
Mount Carmel 10, Lawrence County 4
Olney 6, Salem 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Game 4 - Robinson versus Lawrence County (elim.) (7/8)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 6 - Salem d. Winner 4 (elim.) (7/9)

Winner's Bracket Final:
Olney 5, Mount Carmel 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Salem 6, Mount Carmel 2 (elim.)

Championship Series:
Salem 9, Olney 1
Salem d. Olney (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Champaign East
At Bottenfield School

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Unity 10, Champaign East 0
Tuscom 14, Decatur 0

Winner's Bracket Semifinals:
Unity 5, Urbana 3
Tuscom 7, Paris 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Paris 6, Champaign East 3 (elim.)
Urbana 15, Decatur 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Unity 15, Tuscom 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paris 13, Urbana 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paris 16, Tuscom 2 (elim.)

Championship Series:
Paris 8, Unity 4
Paris 9, Unity 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament
Host - Bradley-Bourbonnais
At Slater Field

Tournament Results:

Opening Round:
Lansing d. South Holland

Winner's Bracket Semifinals:
Bradley-Bourbonnais d. Kankakee Jaycees
Lansing 9, Manteno 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Kankakee Jaycees 13, South Holland 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bradley-Bourbonnais 10, Lansing 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Manteno 5, Kankakee Jaycees 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lansing 11, Manteno 0 (elim.)

Championship Series:
Lansing 8, Bradley-Bourbonnais 1
Bradley-Bourbonnais 4, Lansing 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Championship Game Host - River Forest
At Keystone Park

Tournament Results:

Opening Round:
Melrose Park 16, Elmwood Park 1

Winner's Bracket Semifinals:
Elmhurst 22, Westchester 2
River Forest 16, Melrose Park 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Westchester 16, Elmwood Park 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
River Forest 10, Elmhurst 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Melrose Park 11, Westchester 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Elmhurst 12, Melrose Park 2 (elim.)

Championship Series:
Elmhurst 11, River Forest 1
River Forest 6, Elmhurst 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Host - Horner Park North-West (Chicago)
At Horner Park

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Warren Park Youth Baseball 11, Near South 1

Winner's Bracket Final:
Horner Park North-West 11, Warren Park Youth Baseball 3

Elimination Bracket Final (Wednesday, July 11):
Game 3 - Warren Park Youth Baseball versus Near South (elim.)

Championship Series:
Game 4 - Horner Park North-West versus Winner 3 (TITLE) (7/12)
Game 5 - If necessary (7/13)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament

Tournament Results:

Format: Modified round-robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Bartlett, Elgin Classic, Northwest, South Elgin, Tri-Cities, and Woodstock)

Elgin Classic 20, Bartlett 1
Northwest 5, Woodstock 2
Tri-Cities 17, South Elgin 0
Woodstock 6, Elgin Classic 5
Tri-Cities 15, Northwest 0
South Elgin 20, Bartlett 12
Tri-Cities 15, Woodstock 0
Northwest 17, Bartlett 1
Elgin Classic 14, South Elgin 4
Tri-Cities 16, Bartlett 1
Woodstock 12, South Elgin 9
Elgin Classic 8, Northwest 5


Round Robin Standings

W

L
Tri-Cities 4 0
Elgin Classic 3 1
Northwest 2 2
Woodstock 2 2
South Elgin 1 3
Bartlett 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals
Championship Game Host - Tri-Cities (West Dundee)

Semifinal Round (Saturday, July 14):
Tri-Cities 14, Woodstock 3
Northwest 8, Elgin Classic 3

Championship Game (Sunday, July 15):
Tri-Cities 13, Northwest 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament
Championship Game Host - Beardstown
At Schmoldt Park

Championship Game Result:

South Springfield Area 2, Adams County National 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament
Host - LaSalle
At Hegler Park

Tournament Results:

Opening Round:
LaSalle 12, Streator 11

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ottawa National 10, Bi-County 2
Mendota 8, Peru 3
Spring Valley 13, Ottawa American 3
Oglesby 9, LaSalle 3

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Streator 10, Bi-County 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
LaSalle 9, Ottawa American 7 (elim.)
Peru 4, Streator 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ottawa National 17, Mendota 0
Oglesby 10, Spring Valley 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
LaSalle 8, Mendota 6 (elim.)
Spring Valley 10, Peru 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oglesby d. Ottawa National

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Spring Valley 7, LaSalle 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 11, Ottawa National 1 (elim.)

Championship Series:
Spring Valley 11, Oglesby 0
Spring Valley 2, Oglesby 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/21/2018