2024 Illinois State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Illinois State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Illinois State Tournament
Host - Illinois District 19
At Rochelle, Rock Falls, and Sterling Little Leagues
Rochelle Games at Floyd J. Tilton Memorial Field
Rock Falls Games at Wallingford Park
Sterling Games at Gartner Park
Championship Game at Rock Falls

Tilton Memorial Park is located at 101 8th Avenue in Rochelle.

Wallingford Park is located at 317 East 8th Street in Rock Falls.

Gartner Park is located at 2121 West Le Fevre Road in Sterling.

Participating Teams
District 1 Champions Robinson Community
District 2 Champions Champaign East
District 5 Champions Moline
District 6 Champions Lansing
District 7 Champions East Side (Chicago)
District 9 Champions Western Springs
District 10 Champions Elmhurst Youth Baseball
District 11 Champions Hinsdale
District 12 Champions Warren Park (Chicago)
District 13 Champions Tri-Cities (West Dundee)
District 15 Champions Archer Manor (Chicago)
District 17 Champions Brown County (Mount Sterling)
District 19 Champions Sterling
District 20 Champions Streator

Tournament Results:

Format: Modified round robin tournament, with each participant playing three games in the tournament's first phase. The top eight teams advance to the quarterfinal round.

Day 1 (Saturday, July 20):
Tri-Cities 11, Lansing 4
Western Springs 7, Brown County 3 (7 innings)
Sterling 2, Moline 1
Robinson Community 4, Champaign East 2
Elmhurst Youth Baseball 17, Archer Manor 0 (3 innings)
Hinsdale 15, East Side 0 (3 innings)
Streator 11, Warren Park 1 (4 innings)
Lansing 11, Moline 4
Robinson Community 4, Western Springs 0
Champaign East 6, Tri-Cities 1
Brown County 10, Sterling 0 (4 innings)
Elmhurst Youth Baseball 17, Warren Park 2 (3 innings)
Streator 4, East Side 2
Hinsdale 15, Archer Manor 0 (3 innings)

Day 2 (Sunday, July 21):
Champaign East 10, Lansing 0 (4 innings)
Robinson Community 10, Sterling 0 (4 innings)
Brown County 11, Moline 1 (4 innings)
Western Springs 13, Tri-Cities 5
Hinsdale 6, Elmhurst Youth Baseball 0
Streator 13, Archer Manor 3 (4 innings)
East Side 9, Warren Park 5


Standings

W

L

Runs
Allowed
Hinsdale 3 0 0
Robinson Community 3 0 2
Streator 3 0 6
Champaign East 2 1 5
Brown County 2 1 8
Elmhurst Youth Baseball 2 1 8
Western Springs 2 1 12
Sterling 1 2 21
Tri-Cities 1 2 23
East Side 1 2 24
Lansing 1 2 25
Moline 0 3 24
Warren Park 0 3 37
Archer Manor 0 3 45

The top eight teams advance to the quarterfinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Quarterfinal Round (Monday, July 22)

Hinsdale 13, Sterling 1 (4 innings)
Robinson Community 4, Western Springs 1
Champaign East 2, Brown County 0
Elmhurst Youth Baseball 13, Streator 1 (6 innings)

Semifinal Round (Tuesday, July 23)

Hinsdale 9, Champaign East 1
Elmhurst Youth Baseball 2, Robinson Community 1

Championship Game (Wednesday, July 24)

Hinsdale 11, Elmhurst Youth Baseball 3 (TITLE)

Follow the Illinois state champions at the Great Lakes Region tournament -- Click here to view results.


2024 Illinois District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 5 | District 6 | District 7 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 19 | District 20


Illinois District 1 Tournament
Host - Lawrence County (Lawrenceville)
At Lawrenceville City Park Field

Tournament Results:

Opening Round:
Robinson Community 3, Olney 2 (10 innings)
Salem 15, Wabash County Youth Baseball 0 (3 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Robinson Community 10, Lawrence County 0 (4 innings)
Mount Carmel 7, Salem 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Salem 11, Olney 3 (elim.)
Lawrence County 15, Wabash County Youth Baseball 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Robinson Community 11, Mount Carmel 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Salem 13, Lawrence County 0 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Salem 9, Mount Carmel 1 (elim.)

Championship Series:
Salem 5, Robinson Community 3
Robinson Community 7, Salem 5 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Champaign East
At Bottenfield Elementary School

Tournament Results:

Opening Round:
Champaign East 10, Urbana 0 (5 innings)
Marshall 12, Unity 2 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Champaign East 10, Tuscom 0 (4 innings)
Marshall 3, Paris 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Paris 16, Urbana 3 (4 innings; elim.)
Tuscom 10, Unity 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Champaign East 18, Marshall 1 (3 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paris 8, Tuscom 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Marshall 6, Paris 5 (elim.)

Championship Game:
Champaign East 11, Marshall 0 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 5 Tournament
Host - Moline
At Leo Brunner Field; Riverside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Moline 12, Orion 2

Winner's Bracket Semifinals:
Rock Island-Milan 12, Twin Rivers 2
Moline 10, Silvis 9

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Orion 8, Twin Rivers 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moline 7, Rock Island-Milan 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Silvis 13, Orion 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rock Island-Milan 16, Silvis 11 (elim.)

Championship Game:
Moline d. Rock Island-Milan (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament
Host - Lansing
At Old Timers Field

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

(Tournament Participants: Lansing, South Holland, and Steger)

Lansing 18, Steger 0
South Holland 6, Steger 1
Lansing 13, South Holland 0 (4 innings)


Round Robin Standings

W

L
Lansing 2 0
South Holland 1 1
Steger 0 2

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 6 Finals

Championship Game (Monday, July 15):
Lansing 1, South Holland 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 9 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
LaGrange 15, Stickney-Forest View 0 (3 innings)
Riverside 6, Lyons Township 5
LaGrange Park 17, Brookfield 2 (3 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Western Springs 8, LaGrange 0
LaGrange Park 3, Riverside 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Brookfield 7, Lyons Township 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Riverside 23, Stickney-Forest View 0 (3 innings; elim.)
Brookfield 9, LaGrange 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Western Springs 8, LaGrange Park 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brookfield 4, Riverside 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaGrange Park 6, Brookfield 1 (elim.)

Championship Series:
LaGrange Park 4, Western Springs 3
Western Springs 2, LaGrange Park 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Championship Game Host - River Forest Youth
At Keystone Park

Tournament Results:

Opening Round:
Melrose Park 4, Elmhurst Youth Baseball 2

Winner's Bracket Final:
River Forest Youth 12, Melrose Park 2 (4 innings)

Elimination Bracket Final:
Elmhurst Youth Baseball 9, Melrose Park 0 (elim.)

Championship Series:
Elmhurst Youth Baseball 16, River Forest Youth 2 (4 innings)
Elmhurst Youth Baseball 4, River Forest Youth 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 11 Tournament
Host - Hinsdale
At Pierce Park

Tournament Results:

Opening Round:
Hinsdale 19, Plainfield 2 (3 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Hinsdale 10, Naperville National 0 (4 innings)
Naperville Continental 7, Clarendon Hills 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Clarendon Hills 12, Plainfield 2 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Hinsdale 19, Naperville Continental 1 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Clarendon Hills 17, Naperville National 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Naperville Continental 14, Clarendon Hills 4 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Hinsdale 8, Naperville Continental 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament
Championship Game Host - South Elgin
At Hansen Park

Tournament Results:

Format: Modified round robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Bartlett, Crystal Lake, Elgin Classic, Elgin National, Huntley, South Elgin, Tri-Cities, and Woodstock)

Tri-Cities 10, South Elgin 1
Bartlett 11, Elgin National 1
Elgin Classic 6, Woodstock 0
Huntley 15, Crystal Lake 5
Elgin Classic 20, Bartlett 1
South Elgin 16, Huntley 5
Tri-Cities 10, Crystal Lake 0
Woodstock 10, Elgin National 2
South Elgin 12, Bartlett 4
Elgin Classic 8, Huntley 3
Woodstock 19, Crystal Lake 4
Tri-Cities 13, Elgin National 2
Elgin Classic 9, Tri-Cities 4
Elgin National 12, Huntley 4
Bartlett 12, Crystal Lake 0
South Elgin 17, Woodstock 1


Round Robin Standings

W

L
Elgin Classic 4 0
Tri-Cities 3 1
South Elgin 3 1
Woodstock 2 2
Bartlett 2 2
Elgin National 1 3
Huntley 1 3
Crystal Lake 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals

Semifinal Round (Sunday, July 14):
Woodstock 5, Elgin Classic 3
Tri-Cities 5, South Elgin 3

Championship Game (Monday, July 15):
Tri-Cities 10, Woodstock 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 15 Tournament
Host - Burbank American

Tournament Results:

Opening Round:
Archer Manor 8, Burbank American 0

Winner's Bracket Final:
Archer Manor 11, Clear Ridge 1 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Burbank American 14, Clear Ridge 8 (elim.)

Championship Game:
Archer Manor 19, Burbank American 4 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament
Host - Brown County (Mount Sterling)

Tournament Results:

Opening Round:
Macomb 5, Beardstown 3
Tri-County 5, Rushville 3
Pike County 11, Jacksonville 10

Winner's Bracket Semifinals:
Brown County 6, Macomb 5
Tri-County 19, Pike County 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Rushville 16, Jacksonville 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Beardstown 19, Pike County 0 (elim.)
Macomb 10, Rushville 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tri-County 9, Brown County 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Macomb 8, Beardstown 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brown County 7, Macomb 2 (elim.)

Championship Series:
Brown County 11, Tri-County 6
Brown County 8, Tri-County 5 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 19 Tournament
Host - Sterling

Tournament Results:

Opening Round:
Rochelle 5, Rock Falls 4
Sterling 17, Freeport 14

Winner's Bracket Final:
Rochelle 9, Sterling 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rock Falls 4, Freeport 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sterling d. Rock Falls (elim.)

Championship Series:
Sterling 19, Rochelle 9 (6 innings)
Sterling 17, Rochelle 6 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament
Championship Game Host - Peru
At Washington Park

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Mendota 15, Bi-County 8

Winner's Bracket Quarterfinals:
LaSalle 11, Ottawa National 1
Streator 15, Spring Valley 3
Ottawa American 7, Princeton 0
Mendota 3, Peru/Oglesby 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Bi-County 14, Ottawa National 13 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Peru/Oglesby 16, Princeton 5 (elim.)
Spring Valley 21, Bi-County 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Streator 9, LaSalle 0
Ottawa American 12, Mendota 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Peru/Oglesby 7, LaSalle 2 (elim.)
Mendota 8, Spring Valley 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Streator 10, Ottawa American 1 (Streator advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Peru/Oglesby 4, Mendota 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ottawa American 6, Peru/Oglesby 3 (elim.) (Ottawa American advances to championship game)

Championship Game (Sunday, July 14):

Streator 5, Ottawa American 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.