2024 Maryland State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Maryland Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Maryland State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Maryland State Tournament
Host - Southern Maryland Youth Organization (Pomfret) (District 7)

The SMYO Little League Complex is located at 8210 Marshall Corner Road in Pomfret.

Participating Teams
District 1 Champions Hub City (Hagerstown/Maugansville)
District 2 Champions Montgomery County - Upper County (Bethesda)
District 4 Champions South Baltimore
District 5 Champions Rising Sun Community
District 6 Champions Dorchester
District 7 Champions Hughesville Baseball and Softball
District 8 Champions West Salisbury

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 20):
West Salisbury 10, Hub City 0
Montgomery County - Upper County 8, Dorchester 2
Rising Sun Community 11, South Baltimore 1 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 21 and Monday, July 22):
West Salisbury 4, Hughesville Baseball and Softball 0
Rising Sun Community 5, Montgomery County - Upper County 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain) (Monday, July 22):
Dorchester 3, South Baltimore 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, July 23):
Montgomery County - Upper County 5, Hub City 3 (elim.)
Hughesville Baseball and Softball 4, Dorchester 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Wednesday, July 24):
West Salisbury 2, Rising Sun Community 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 10 - Montgomery County - Upper County versus Hughesville Baseball and Softball (elim.) (6:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 26):
Game 11 - Rising Sun Community versus Winner 10 (elim.) (6:00 p.m.)

Championship Series (Saturday, July 27):
Game 12 - West Salisbury versus Winner 11 (TITLE) (10:00 a.m.)
Game 13 - If necessary (1:00 p.m.)

Follow the Maryland champions at the Mid-Atlantic Region tournament -- Click here to view results.


2024 Maryland District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8


Maryland District 1 Tournament
Championship Game Host - Hub City (Hagerstown/Maugansville)

Tournament Results:

Opening Round:
South County 14, Clear Spring 0 (4 innings)
Conococheague 10, Hagerstown Federal 2
Halfway National 3, Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Hub City d. South County
Conococheague 6, Halfway National 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Valley 8, Hagerstown Federal 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Halfway National 22, Clear Spring 0 (3 innings; elim.)
Valley 9, South County 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hub City 16, Conocogheague 5 (6 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Halfway National 10, Valley 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Halfway National 6, Conococheague 5 (elim.)

Championship Game:
Hub City 15, Halfway National 11 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 2 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Montgomery County - Lower County 3, East Frederick 2
Thurmont 13, Frederick National/Brunswick Railroaders/Mountain Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Montgomery County - Upper County 6, Montgomery County - Lower County 3
Thurmont 11, Four County 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Montgomery County - Lower County 21, Frederick National/Brunswick Railroaders/Mountain Valley 0 (elim.)
Four County 15, East Frederick 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Montgomery County - Upper County 10, Thurmont 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Four County 4, Montgomery County - Lower County 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Thurmont 5, Four County 2 (elim.)

Championship Game:
Montgomery County - Upper County 13, Thurmont 3 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 4 Tournament
Host - Arbutus (Baltimore)

Tournament Results:

Opening Round:
Laurel 9, South Baltimore 6

Winner's Bracket Final:
Greenbelt 19, Laurel 6 (4 innings)

Elimination Bracket Final:
South Baltimore 19, Laurel 11 (elim.)

Championship Series:
South Baltimore 13, Greenbelt 10
South Baltimore 15, Greenbelt 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 5 Tournament
Host - Chesapeake City Community

Tournament Results:

Opening Round:
Rising Sun Community 12, Elkton Community 7

Winner's Bracket Semifinals:
North East 9, Havre de Grace 4
Rising Sun Community 7, Chesapeake City Community 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Elkton Community 11, Havre de Grace 8 (elim.)

Winner's Bracket Final :
Rising Sun Community 12, North East 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Chesapeake City Community 6, Elkton Community 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Chesapeake City Community 3, North East 2 (elim.)

Championship Game:
Rising Sun Community 21, Chesapeake City Community 2 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 6 Tournament
Host - Caroline North (Ridgely)
At Cow Barn Little League Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Kent 17, Queen Anne's 7
Home Run Baker 5, Denton 2
Dorchester 6, South Caroline 2
Easton 17, Caroline North 0

Winner's Bracket Semifinals:
Home Run Baker 9, Kent 0
Dorchester 11, Easton 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Denton 15, Queen Anne's 14 (elim.)
South Caroline 18, Caroline North 8 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Denton 9, Easton 7 (elim.)
South Caroline 7, Kent 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dorchester 8, Home Run Baker 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Denton 5, South Caroline 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Home Run Baker 12, Denton 3 (elim.)

Championship Series:
Home Run Baker 4, Dorchester 1
Dorchester 4, Home Run Baker 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 7 Tournament
Host - Hughesville Baseball and Softball
At Oak Ridge Park

Tournament Results:

Opening Round:
Hughesville Baseball and Softball 12, Northern Calvert 1 (5 innings)
Calvert County American 8, Southern Maryland Youth Organization 5

Winner's Bracket Final:
Hughesville Baseball and Softball 16, Calvert County American 5 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northern Calvert 7, Southern Maryland Youth Organization 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Calvert County American 7, Northern Calvert 1 (elim.)

Championship Game:
Hughesville Baseball and Softball 9, Calvert County American 7 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 8 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
West Salisbury 8, Delmar 0
Berlin 9, Fruitland 5

Winner's Bracket Semifinals:
West Salisbury 23, East Wicomico 6
Berlin 25, Snow Hill/Crisfield/Pocomoke 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Delmar 15, Snow Hill/Crisfield/Pocomoke 1 (elim.)
Fruitland 14, East Wicomico 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Salisbury 2, Berlin 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fruitland 6, Delmar 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fruitland 7, Berlin 4 (elim.)

Championship Game:
West Salisbury 11, Fruitland 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.