2024 Little League® Baseball Metro Region Tournament
Unpage Home | Metro Region Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Metro Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Metro Region Tournament
Host - Little League Baseball Eastern Region Headquarters (Bristol, Connecticut)
At Breen Field; A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center

The A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center is located at 335 Mix Street in Bristol.

Participating Teams City League
Connecticut State Champions To Be Determined To Be Determined
New Jersey State Champions To Be Determined To Be Determined
New York State Champions To Be Determined To Be Determined
Rhode Island State Champions North Kingstown/Wickford North Kingstown/Wickford LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 state tournament results for Metro Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, August 3):
Game 1 - Connecticut versus New Jersey (4:00 p.m.)
Game 2 - New York versus North Kingstown/Wickford (Rhode Island) (7:00 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, August 4):
Game 3 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.) (7:00 p.m.)

Winner's Bracket Final (Monday, August 5):
Game 4 - Winner 1 versus Winner 2 (1:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, August 7):
Game 5 - Loser 4 versus Winner 3 (elim.) (5:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Championship Game (Friday, August 9)

Game 6 - Winner 4 versus Winner 5 (TITLE) (7:00 p.m.)

The Metro Region champion advances to the Little League World Series.


Metro Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Connecticut | New Jersey | New York | Rhode Island


Connecticut State Tournament
Host - Shelton (District 3)
At Nike Recreation Fields

Nike Recreation Fields are located at 51 Mohegan Road in Shelton.

Participating Teams
Section 1 Champions Stamford National (District 1)
Section 2 Champions Wallingford/Yalesville (District 5)
Section 3 Champions East Lyme/Salem (District 10)
Section 4 Champions South Windsor (Distict 8)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Tuesday, July 23):
Stamford National 2, Wallingford/Yalesville 1
East Lyme/Salem 9, South Windsor 2

Winner's Bracket Final (Wednesday, July 24):
Stamford National 6, East Lyme/Salem 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, July 24):
Wallingford/Yalesville 4, South Windsor 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 26):
Game 5 - East Lyme/Salem versus Wallingford/Yalesville (elim.) (6:30 p.m.)

Championship Series (Saturday, July 27 and Sunday, July 28):
Game 6 - Stamford National versus Winner 5 (TITLE) (July 27 - 11:00 a.m.)
Game 7 - If necessary (July 28 - 11:00 a.m.)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Freehold Township (District 19)
At Michael J. Tighe Park

Michael J. Tighe Park is located at 65 Georgia Road in Freehold.

Participating Teams
Section 1 Champions Morristown Area (District 1)
Section 2 Champions Livingston (District 8)
Section 3 Champions Lincroft (District 19)
Section 4 Champions Blackwood Kiwanis (District 14)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Wednesday, July 24):
Morristown Area 9, Livingston 1
Lincroft 5, Blackwood Kiwanis 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 3 - Livingston versus Blackwood Kiwanis (elim.) (5:30 p.m.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 25):
Game 4 - Morristown Area versus Lincroft (8:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 26):
Game 5 - Loser 4 versus Winner 3 (elim. (7:00 p.m.)

Championship Series (Saturday, July 27 and Sunday, July 28):
Game 6 - Winner 4 versus Winner 5 (TITLE) (July 27 - 7:00 p.m.)
Game 7 - If necessary (July 28 - time TBD)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - New York District 24 Little League
At South Shore Little League (Staten Island) and Great Kills Little League (Staten Island) (District 24)

South Shore Little League's Joseph Anthony Verdino Field of Dreams Stadium is located at 245 Bedell Avenue on Staten Island.

Great Kills Little League is located at 245 Greaves Avenue on Staten Island.

American Pool Participants
Section 1 East Champions Auburn (District 5)
Section 1 West Champions Penfield (District 4)
Section 2 North Champions Plattsburgh (District 37)
Section 3 North Champions Harrison (District 20)

National Pool Participants
Section 2 South Champions East Greenbush Castleton (District 14)
Section 3 South Champions South Shore (Staten Island) (District 24)
Section 4 East Champions North Shore National (Rocky Point) (District 36)
Section 4 West Champions Massapequa Coast (District 31)

Tournament Schedule/Results:

American Pool Bracket

Round 1 (Monday, July 22):
Auburn 9, Penfield 4
Harrison 10, Plattsburgh 0 (5 innings)

Round 2 (Tuesday, July 23):
Auburn 5, Plattsburgh 3
Penfield 6, Harrison 1

Round 3 (Thursday, July 25):
Game 5 - Penfield versus Plattsburgh (10:00 a.m. - at South Shore)
Game 6 - Auburn versus Harrison (1:00 p.m. - at South Shore)

National Pool Bracket

Round 1 (Monday, July 22):
Massapequa Coast 10, North Shore National 3
South Shore 4, East Greenbush Castleton 3

Round 2 (Tuesday, July 23):
Massapequa Coast 5, East Greenbush Castleton 4
South Shore 10, North Shore National 3

Round 3 (Thursday, July 25):
Game 5 - South Shore versus Massapequa Coast (5:00 p.m. - at Great Kills)
Game 6 - North Shore versus East Greenbush Castleton (8:00 p.m. - at Great Kills)


American Pool Standings

W

L

Runs
Allowed
Auburn 2 0 7
Penfield 1 1 10
Harrison 1 1 6
Plattsburgh 0 2 15


National Pool Standings

W

L

Runs
Allowed
Massapequa Coast 2 0 7
South Shore 2 0 6
East Greenbush Castleton 0 2 9
North Shore National 0 2 20

The top two teams in each pool advance to elimination rounds.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Friday, July 26 - at Great Kills Little League)

Game 1 - Pool Winner versus Pool Runner-Up (crossover game) (10:00 a.m.)
Game 2 - Pool Winner versus Pool Runner-Up (crossover game) (1:00 p.m.)

New York State Championship Game (Saturday, July 27 - at South Shore Little League)

Game 3 - Winner 1 versus Winner 2 (TITLE) (11:00 a.m.)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Rhode Island State Tournament
Host - North Kingstown/Wickford (District 3)
At Wilson Park

Wilson Park is located at 210 West Main Street in North Kingstown.

Participating Teams
District 1 Champions Cranston Western
District 2 Champions King Philip/Warren (Bristol/Warren)
District 3 Champions North Kingstown/Wickford
District 4 Champions Cumberland

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 20):
King Philip/Warren 4, Cranston Western 3
North Kingstown/Wickford 5, Cumberland 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 21):
Cumberland 2, Cranston Western 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 21):
North Kingstown/Wickford 8, King Philip/Warren 2

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, July 23):
King Philip/Warren 4, Cumberland 3 (elim.)

Championship Series:
North Kingstown/Wickford 7, King Philip/Warren 5 (9 innings; TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.