2024 Minnesota State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Minnesota Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Minnesota State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Minnesota State Tournament
Host - Coon Rapids Andover American (District 1)
At Sand Creek Park

Sand Creek Park is located at 1000 Northdale Boulevard Northwest in Coon Rapids.

Tournament Schedule/Results:

Format: District 1 and 2 leagues are competing in a combined tournament that involves two phases. In the first stage, participating teams will compete in a round robin tournament. The top four teams will advance to the state finals.

In the state finals, the four qualifiers will play a double elimination tournament that determines the state champion.

(Participating Teams: Centennial Lakes, Coon Rapids Andover American, Coon Rapids Cardinal, Golden Valley, Hamel, Parkway, Plymouth/New Hope, Robbinsdale/Crystal, and St. Louis Park)

St. Louis Park 9, Centennial Lakes 3
Robbinsdale/Crystal 11, Plymouth/New Hope 1
Coon Rapids Andover American 10, Parkway 1
Golden Valley 13, Coon Rapids Cardinal 5
Coon Rapids Andover American 9, Centennial Lakes 3
Hamel 8, Parkway 1
Robbinsdale/Crystal 12, Golden Valley 4
St. Louis Park 10, Coon Rapids Cardinal 0 (4 innings)
Robbinsdale/Crystal 14, Coon Rapids Cardinal 2
Parkway 2, Golden Valley 0
St. Louis Park 14, Plymouth/New Hope 0 (4 innings)
Coon Rapids Andover American 5, Hamel 4
Hamel 21, Coon Rapids Cardinal 1
Coon Rapids Andover American 3, Golden Valley 0
St. Louis Park 15, Parkway 0 (5 innings)
Centennial Lakes 9, Plymouth/New Hope 0
Coon Rapids Andover American 11, Robbinsdale/Crystal 1 (4 innings)
Hamel 10, Golden Valley 0 (5 innings)
Plymouth/New Hope 6, Parkway 5
Centennial Lakes 12, Coon Rapids Cardinal 1 (4 innings)
Coon Rapids Cardinal 3, Parkway 2
Golden Valley 8, Plymouth/New Hope 6
Centennial Lakes 7, Robbinsdale/Crystal 2
St. Louis Park 7, Hamel 4
Hamel 10, Plymouth/New Hope 5
St. Louis Park 13, Robbinsdale/Crystal 5
Centennial Lakes 10, Parkway 0 (4 innings)
Coon Rapids Andover American 11, Coon Rapids Cardinal 10
Centennial Lakes 5, Golden Valley 2
Coon Rapids Andover American 5, St. Louis Park 4
Hamel 7, Robbinsdale/Crystal 2
Coon Rapids Cardinal 9, Plymouth/New Hope 5
St. Louis Park 7, Golden Valley 2
Robbinsdale/Crystal 1, Parkway 0
Coon Rapids Andover American 1, Plymouth/New Hope 0
Centennial Lakes 4, Hamel 3



Tournament Standings


W


L

Runs
Allowed
Coon Rapids Andover American 8 0 23
St. Louis Park 7 1 19
Centennial Lakes 6 2 26
Hamel 5 3 25
Robbinsdale/Crystal 4 4 45
Golden Valley 2 6 50
Coon Rapids Cardinal 2 6 88
Plymouth/New Hope 1 7 67
Parkway 1 7 53

The top four teams advance to the state finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Minnesota State Finals

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Wednesday, July 24):
Coon Rapids Andover American 8, Hamel 1
St. Louis Park 7, Centennial Lakes 5

Winner's Bracket Final (Thursday, July 25):
Game 3 - Coon Rapids Andover American versus St. Louis Park (7:00 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 4 - Hamel versus Centennial Lakes (elim.) (7:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 26):
Game 5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.) (7:00 p.m.)

Consolation Game (Saturday, July 27):
Game 'A' - Loser 4 versus Loser 5 (elim.) (3:30 p.m.)

Championship Series:
Game 6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (Saturday, July 27 - 4:00 p.m.)
Game 7 - If necessary (Saturday, July 27 - 2:00 p.m.)

Follow the Minnesota state champions at the Midwest Region tournament -- Click here to view results.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.