2024 Little League® Baseball Mountain Region Tournament
Unpage Home | Mountain Region Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Mountain Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Mountain Region Tournament
Host - Little League Baseball Western Region Headquarters (San Bernardino, California)
At Al Houghton Stadium

Al Houghton Stadium is located at 6707 Little League Drive in San Bernardino.

Participating Teams City League
Colorado State Champions Boulder North Boulder LL
Montana State Champions To Be Determined To Be Determined
Nevada State Champions Henderson Paseo Verde LL
Utah State Champions St. George Dixie LL
Wyoming State Champions To Be Determined To Be Determined

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 state tournament results for Mountain Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, August 3):
Game 1 - Paseo Verde (Nevada) versus Montana (12:00 p.m.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, August 4):
Game 2 - Dixie (Utah) versus Wyoming (August 3 - 9:00 a.m.)
Game 3 - North Boulder (Colorado) versus Winner 1 (August 4 - 12:00 p.m.)

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain) (Monday, August 5):
Game 4 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.) (12:00 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, August 6):
Game 5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.) (9:00 a.m.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, August 6):
Game 6 - Winner 2 versus Winner 3 (6:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Thursday, August 8):
Game 7 - Loser 6 versus Winner 5 (elim.) (2:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Championship Game (Friday, August 9)

Game 8 - Winner 6 versus Winner 7 (TITLE) (2:00 p.m.)

The Mountain Region champion advances to the Little League World Series.


Mountain Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Colorado | Montana | Nevada | Utah | Wyoming


Colorado State Tournament
Host - Three Rivers (Glenwood Springs) (District 1)
At Basalt High School

Basalt High School is located at 600 Southside Drive in Basalt.

Participating Teams
District 1 Champions Three Rivers (Glenwood Springs)
District 2 Champions North Boulder
District 5 Champions Dry Creek (Centennial)

Tournament Results:

Opening Round (Thursday, July 18):
Three Rivers 4, Dry Creek 1

Winner's Bracket Final (Friday, July 19):
North Boulder 15, Three Rivers 0 (3 innings)

Elimination Bracket Final (Saturday, July 20):
Dry Creek 8, Three Rivers 6 (elim.)

Championship Series (Sunday, July 21 and Monday, July 22):
Dry Creek 5, North Boulder 3
North Boulder 3, Dry Creek 1 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Montana State Tournament
Host - Boulder Arrowhead (Billings) (District 1)
At Arrowhead School Fields

Arrowhead School Fields are located at 2510 38th Street West in Billings.

Participating Teams
District 1 Champions Boulder Arrowhead (Billings)
District 2 Champions Mile High (Butte)

Tournament Schedule/Results:

Best 2-of-3 Series (Friday, July 26 through Sunday, July 28):
Game 1 - Boulder Arrowhead versus Mile High (Friday, July 26)
Game 2 - Boulder Arrowhead versus Mile High (TITLE) (Saturday, July 27)
Game 3 - If necessary (Sunday, July 28)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Henderson (District 2)
At Mission Hills Park

Mission Hills Park is located at 551 Mission Drive in Henderson.

Participating Teams
District 1 Champions Reno National
District 2 Champions Paseo Verde (Henderson)
District 3 Champions Elko
District 4 Champions Summerlin South (Las Vegas)

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Thursday, July 18):
Paseo Verde 6, Summerlin South 4
Elko 5, Reno National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 19):
Reno National 6, Summerlin South 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 19):
Paseo Verde 10, Elko 0 (5 innings) (Paseo Verde advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 20):
Reno National 13, Elko 1 (4 innings; elim.) (Reno National advances to championship game)

Nevada State Finals

Championship Game (Sunday, July 21):
Paseo Verde 12, Reno National 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
At Veterans Park

Veterans Park is located at 200 N. 200 E. in Cedar City.

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Monday, July 8):
Lone Peak 9, Cedar National 5
Snow Canyon 10, Washington 0 (4 innings)
Dixie 26, Cedar American 1 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain) (Tuesday, July 9):
Washington 22, Cedar American 7 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 9):
Enterprise 7, Lone Peak 6
Dixie 13, Snow Canyon 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Wednesday, July 10):
Snow Canyon 6, Cedar National 4 (elim.)
Washington 16, Lone Peak 0 (4 innings; elim.)

Consolation Game (Thursday, July 11):
Cedar American 12, Cedar National 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 11):
Snow Canyon 6, Washington 3 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 11):
Dixie 15, Enterprise 0 (4 innings) (Dixie advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 12):
Snow Canyon 15, Enterprise 2 (4 innings; elim.) (Snow Canyon advances to state finals)

Utah State Finals

Championship Game (Saturday, July 13):
Dixie 3, Snow Canyon 1 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Wyoming State Tournament
Host - Douglas (District 2)

Douglas Little League is located at 1701 Hamilton Street in Douglas.

Participating Teams
District 1 Champions Bridger Valley (Mountain View)
District 1 Runner-Up Rock Springs
District 2 Champions Torrington
District 2 Runner-Up Laramie

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Wednesday, July 24):
Bridger Valley 5, Laramie 2
Torrington 11, Rock Springs 1 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 4 - Laramie versus Rock Springs (elim.) (10:00 a.m.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 25):
Game 3 - Bridger Valley versus Torrington (1:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 26):
Game 5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.) (10:00 a.m.)

Championship Series (Saturday, July 27):
Game 6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (10:00 a.m.)
Game 7 - If necessary (1:00 p.m.)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.



Toward the past


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.