2024 Ontario Provincial Little League® Tournament Results
Unpage Home | Ontario Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Ontario Provincial Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Ontario Provincial Tournament
Host - Windsor South Canadian (District 5)
At Veterans Memorial Park

Veterans Memorial Park is located at 4370 Mitchell Crescent in Windsor.

Participating Teams
District 1 Champions Ancaster (Hamilton)
District 2 Champions East Nepean
District 4 Champions Timmins LaRonde
District 5 Champions Windsor South Canadian
District 6 Champions Orleans
District 8 Champions Perth
District 8 Champions Brockville

Tournament Results:

Opening Round (Thursday, July 18):
Brockville 3, Windsor South Canadian 0
Orleans 7, Perth 0
Ancaster 10, East Nepean 0 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Friday, July 19):
Brockville 11, Timmins LaRonde 4
Ancaster 9, Orleans 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain) (Friday, July 19):
East Nepean 10, Perth 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Saturday, July 20):
Windsor South Canadian 5, Orleans 2 (elim.)
East Nepean 26, Timmins LaRonde 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 21):
Windsor South Canadian 2, East Nepean 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 21):
Ancaster 1, Brockville 0

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 22):
Windsor South Canadian 4, Brockville 3 (elim.)

Championship Game (Tuesday, July 23):
Ancaster 10, Windsor South Canadian 0 (4 innings; TITLE)

Follow Ancaster at the Canadian Region tournament -- Click here to view results.


Ontario District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8


Ontario District 1 Tournament
Host - Stoney Creek

Tournament Results:

Opening Round:
High Park 22, Stoney Creek 0 (3 innings)
Oakville 2, Erindale 1

Winner's Bracket Semifinals:
Ancaster 3, High Park 1
Oakville 10, Dundas 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Dundas d. Stoney Creek (elim.)
High Park 16, Erindale 0 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Ancaster 9, Oakville 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
High Park 18, Dundas 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
High Park 8, Oakville 0 (elim.)

Championship Game:
Ancaster 9, High Park 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Ontario District 2 Tournament
At Pinecrest Park (Ottawa)

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

Pool Competition Results:

(Tournament Participants: East Nepean, Kanata, and Ottawa West)

East Nepean 19, Kanata 0 (3 innings)
Ottawa West 4, East Nepean 2
Ottawa West 15, Kanata 3


Round Robin Standings

W

L
Ottawa West 2 0
East Nepean 1 1
Kanata 0 2

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 2 Finals

Championship Game (Sunday, July 14):
East Nepean 3, Ottawa West 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.