2024 Oregon State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Oregon Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Oregon State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Oregon State Tournament
Host - Medford American (District 6)

Medford American Little League is located at 950 Alba Drive in Medford.

Participating Teams
District 1 Champions Hollywood/Rose City (Portland)
District 2 Champions Southeast Portland
District 3 Champions Hermiston
District 4 Champions Murrayhill (Beaverton)
District 5 Champions Bend North
District 6 Champions Medford American
District 7 Champions Corvallis
District 8 Champions Del Norte (Crescent City, California)

Tournament Schedule/Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Saturday, July 20):
Murrayhill 5, Bend North 4
Del Norte 11, Hermiston 7
Hollywood/Rose City 20, Corvallis 1 (3 innings)
Southeast Portland 23, Medford American 0 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain) (Sunday, July 21):
Bend North 12, Hermiston 2 (4 innings; elim.)
Corvallis 13, Medford American 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 21):
Murrayhill 10, Del Norte 0
Hollywood/Rose City 10, Southeast Portland 6 (7 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Monday, July 22):
Bend North 12, Southeast Portland 0 (4 innings; elim.)
Del Norte 14, Corvallis 3 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, July 23):
Murrayhill 10, Hollywood/Rose City 0 (4 innings) (Murrayhill advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, July 23):
Bend North 12, Del Norte 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 24):
Bend North 15, Hollywood/Rose City 0 (3 innings; elim.) (Bend North advances to championship game)

Oregon State Finals

Championship Game (Thursday, July 24):
Game 14 - Murrayhill versus Bend North (TITLE) (6:00 p.m.)

Follow the Oregon state champions at the Northwest Region tournament -- Click here to view results.


2024 Oregon District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8


Oregon District 1 Tournament
Host - Wilshire/Riverside (Portland)
At James Combs Field

Tournament Results:

Opening Round:
Hollywood/Rose City 10, North Portland 0

Winner's Bracket Semifinals:
Scappoose 6, Saint Helens 3
Hollywood/Rose City 4, Wilshire/Riverside 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
North Portland 15, Saint Helens 5 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Hollywood/Rose City 5, Scappoose 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Wilshire/Riverside 9, North Portland 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Wilshire/Riverside 6, Scappoose 0 (elim.)

Championship Game:
Hollywood/Rose City 7, Wilshire/Riverside 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 2 Tournament
Championship Game Host - Clackamas

Tournament Results:

Opening Round:
Southeast Portland 10, Mountain View 3

Winner's Bracket Final:
Southeast Portland 9, Clackamas 2

Elimination Bracket Final:
Clackamas 8, Mountain View 5 (elim.)

Championship Game:
Southeast Portland 5, Clackamas 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 3 Tournament
Host - Grant County (John Day)

Tournament Results:

Opening Round:
Pendleton 9, Baker 8
Blue Mountain 7, LaGrande 5
Hermiston 18, Harney County 1 (3 innings)
Grant County 5, Wallowa Valley 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Baker 4, LaGrande 2 (elim.)
Wallowa Valley 8, Harney County 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pendleton 3, Blue Mountain 1
Hermiston 1, Grant County 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Grant County 9, Baker 3 (elim.)
Blue Mountain 13, Wallowa Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hermiston 4, Pendleton 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Blue Mountain 5, Grant County 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pendleton 8, Blue Mountain 0 (elim.)

Championship Game:
Hermiston 7, Pendleton 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 4 Tournament
Host - Lake Oswego

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Oswego 10, Lincoln Youth Baseball 0
Murrayhill 17, Cedar Mill 0 (3 innings)
Raleigh Hills 7, Tillamook County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Southwest Portland 7, Lake Oswego 2
Murrayhill 14, Raleigh Hills 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Tillamook County 5, Cedar Mill 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Raleigh Hills 5, Lincoln Youth Baseball 3 (elim.)
Lake Oswego 10, Tillamook County 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Murrayhill 10, Southwest Portland 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Oswego 12, Raleigh Hills 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Oswego 6, Southwest Portland 2 (elim.)

Championship Game:
Murrayhill 16, Lake Oswego 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 5 Tournament
Host - Crook County (Prineville)

Tournament Results:

Opening Round:
Redmond 13, The Dalles 3 (5 innings)
Crook County d. Warm Springs Nation
Bend South 12, Sisters 1 (4 innings)
Bend North 15, Hood River Valley 3 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
The Dalles 21, Warm Springs Nation 0 (3 innings; elim.)
Hood River Valley 11, Sisters 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Redmond 9, Crook County 5
Bend North 10, Bend South 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
The Dalles 23, Bend South 11 (6 innings; elim.)
Hood River Valley 16, Crook County 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Bend North 3, Redmond 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hood River Valley 9, The Dalles 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hood River Valley 12, Redmond 1 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Bend North 1, Hood River Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 6 Tournament
Host - Klamath Falls
At Ritter Field

Tournament Results:

Opening Round:
Medford American 12, Lakeview 5

Winner's Bracket Final:
Medford American 9, Klamath Falls 2

Elimination Bracket Final:
Lakeview 9, Klamath Falls 8 (elim.)

Championship Game:
Medford American 10, Lakeview 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 7 Tournament
Host - Cascade (Turner)
At Cascade Little League Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Cascade 9, Sprague 5

Winner's Bracket Semifinals:
Corvallis 4, Parrish 2
South Salem 17, Cascade 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Sprague 2, Parrish 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Corvallis 8, South Salem 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sprague 10, Cascade 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sprague 16, South Salem 1 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Corvallis 10, Sprague 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 8 Tournament
Host - Medford National

Tournament Results:

Opening Round:
Del Norte 28, Medford National 1

Winner's Bracket Semifinals:
Gold Valley 7, Rogue River 4
Del Norte 27, Brookings 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Rogue River 18, Medford National 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Norte 11, Gold Valley 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rogue River 7, Brookings 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Gold Valley 18, Rogue River 14 (elim.)

Championship Game:
Del Norte 16, Gold Valley 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.