2024 Southern California State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southern California State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Southern California State Tournament
Host - Eastvale (District 72)
At Harada Heritage Park

Harada Heritage Park is located at 13099 65th Street in Eastvale.

Participating Teams
Section 1 Champions Conejo Valley (Thousand Oaks) (District 13)
Section 2 Champions Encino (Distict 40)
Section 3 Champions Claremont (District 20)
Section 4 Champions West Los Angeles (District 25)
Section 5 Champions La Mirada (District 29)
Section 6 Champions 4S Ranch (San Diego) (District 31)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Eastvale (District 72)
Section 10 Champions Aliso Viejo (District 55)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 20):
Claremont 13, La Mirada 7 (7 innings)
Aliso Viejo 5, Vineyard 2

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 20 and Sunday, July 21):
4S Ranch 5, Eastvale 3
Conejo Valley 4, West Los Angeles 2
Sweetwater Valley 6, Claremont 4
Aliso Viejo 5, Encino 3

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain) (Sunday, July 21):
Eastvale 16, Vineyard 4 (5 innings; elim.)
West Los Angeles 3, La Mirada 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Monday, July 22):
Eastvale 6, Claremont 5 (elim.)
Encino 6, West Los Angeles 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 23):
4S Ranch 4, Sweetwater Valley 3 (8 innings)
Conejo Valley 9, Aliso Viejo 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Wednesday, July 24):
Sweetwater Valley 4, Encino 3 (7 innings; elim.)
Eastvale 11, Aliso Viejo 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 16 - Sweetwater Valley versus Eastvale (elim.) (6:00 p.m.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 26):
Game 15 - 4S Ranch versus Conejo Valley (6:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 27):
Game 17 - Loser 15 versus Winner 16 (elim.) (6:00 p.m.)

Championship Series (Sunday, July 28 and Monday, July 29):
Game 18 - Winner 15 versus Winner 17 (TITLE) (10:00 a.m.)
Game 19 - If necessary (6:00 p.m.)

Follow the Southern California champions at the West Region tournament -- Click here to view results.


2024 Southern California District Champions and Sectional Tournament Results:

We are publishing district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D13 - Conejo Valley (Thousand Oaks)
D63 - Dos Pueblos (Goleta)
D65 - Lompoc

Section 1 Tournament
Host - El Rio (Oxnard) (District 13)

Tournament Schedule/Results:
1 - Dos Pueblos 5, Lompoc 2
2 - Conejo Valley 3, Dos Pueblos 2 (8 innings)
3 - Dos Pueblos 5, Lompoc 4 (elim.)
4 - Dos Pueblos 10, Conejo Valley 7
5 - Conejo Valley 5, Dos Pueblos 2 (TITLE)

D16 - Crescenta Valley (Montrose)
D17 - Santa Anita
D40 - Encino
D51 - Quartz Hill

Section 2 Tournament
Host - Encino (District 40)

Tournament Schedule/Results:
1 - Encino 16, Crescenta Valley 2 (5 innings)
2 - Santa Anita 10, Quartz Hill 1
3 - Crescenta Valley 10, Quartz Hill 5 (elim.)
4 - Encino 17, Santa Anita 10
5 - Santa Anita 11, Crescenta Valley 8 (elim.)
6 - Encino 10, Santa Anita 0 (4 innings; TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D18 - South Pasadena
D19 - Azusa American
D20 - Claremont
D23 - Upland Foothill

Section 3 Tournament
Host - Baldwin Park Eastside (District 19)

Tournament Schedule/Results:
1 - Claremont 21, Upland Foothill 1 (3 innings)
2 - South Pasadena 10, Azusa American 1
3 - Upland Foothill 6, Azusa American 4 (elim.)
4 - Claremont 9, South Pasadena 2
5 - Upland Foothill 9, South Pasadena 8 (elim.)
6 - Claremont 16, Upland Foothill 1 (3 innings; TITLE)

D25 - West Los Angeles
D27 - Torrance
D36 - Palos Verdes (Palos Verdes Estates)
D37 - Del Rey American (Playa del Rey)

Section 4 Tournament
Host - Westchester (District 37)
At Carl E. Nielsen Youth Park

Tournament Schedule/Results:
1 - West Los Angeles 5, Torrance 0
2 - Del Rey American 4, Palos Verdes 3
3 - Torrance 1, Palos Verdes 0 (elim.)
4 - West Los Angeles 9, Del Rey American 4
5 - Del Rey American 4, Torrance 3 (elim.)
6 - West Los Angeles 3, Del Rey American 0 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D29 - La Mirada
D30 - Tustin Western Blue
D38 - Lakewood Village (Long Beach)
D56 - Golden Hill (Fullerton)

Section 5 Tournament
Host - La Mirada (District 29)
At Behringer Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Tustin Western Blue 7, Golden Hill 4 (8 innings)
2 - La Mirada 10, Lakewood Village 2
3 - La Mirada 20, Tustin Western Blue 1 (6 innings)
4 - Golden Hill 2, Lakewood Village 1 (elim.)
5 - Golden Hill 3, Tustin Western Blue 0 (elim.)
6 - La Mirada 11, Golden Hill 0 (5 innings; TITLE)

D31 - 4S Ranch (San Diego)
D32 - Scripps Ranch (San Diego)
D33 - San Carlos
D70 - Vista

Section 6 Tournament
Host - San Carlos (San Diego) (District 33)

Tournament Schedule/Results:
1 - 4S Ranch 7, Vista 0
2 - Scripps Ranch 2, San Carlos 1
3 - 4S Ranch 4, Scripps Ranch 2
4 - San Carlos 6, Vista 5 (elim.)
5 - Scripps Ranch 3, San Carlos 2 (elim.)
6 - Scripps Ranch 10, 4S Ranch 1
7 - 4S Ranch 5, Scripps Ranch 3 (TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D22 - Brawley
D41 - Lakeside National
D42 - Sweetwater Valley (Bonita)
D66 - Las Palmas (National City)

Section 7 Tournament
Host - Lakeside National (District 41)

Tournament Schedule/Results:
1 - Sweetwater Valley 12, Brawley 0
2 - Lakeside National 12, Las Palmas 6
3 - Las Palmas 7, Brawley 6 (elim.)
4 - Sweetwater Valley 1, Lakeside National 0
5 - Las Palmas 6, Lakeside National 5 (elim.)
6 - Sweetwater Valley 27, Las Palmas 2 (4 innings; TITLE)

D21 - Bloomington
D43 - West End (San Bernardino)
D49 - Apple Valley National
D71 - Vineyard (Rancho Cucamonga)

Section 8 Tournament
Host - Newmark (San Bernardino) (District 43)
At Harper Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Vineyard 8, Apple Valley National 0
2 - West End 3, Bloomington 0
3 - Vineyard 3, West End 2
4 - Apple Valley National 11, Bloomington 1 (4 innings; elim.)
5 - West End 10, Apple Valley National 4 (elim.)
6 - Vineyard 12, West End 2 (5 innings; TITLE)

District Champions
in Section 9
District Champions
in Section 10
D24 - Orangecrest (Riverside)
D28 - Temecula
D58 - Yucaipa Valley American (Yucaipa)
D72 - Eastvale

Section 9 Tournament
Host - Eastvale (District 72)
At Harada Heritage Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Eastvale 18, Yucaipa Valley American 0 (3 innings)
2 - Temecula 11, Orangecrest 1 (4 innings)
3 - Eastvale 14, Temecula 0 (4 innings)
4 - Orangecrest 16, Yucaipa Valley American 7 (elim.)
5 - Temecula 12, Orangecrest 5 (elim.)
6 - Eastvale 8, Temecula 2 (TITLE)

D46 - East Anaheim
D55 - Aliso Viejo
D62 - Costa Mesa
D68 - Santa Margarita American (Rancho Santa Margarita)

Section 10 Tournament
Host - Aliso Viejo (District 55)
At Woodfield Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Aliso Viejo 15, Costa Mesa 1 (6 innings)
2 - Santa Margarita American 4, East Anaheim 1
3 - Aliso Viejo 14, Santa Margarita American 0 (5 innings)
4 - Costa Mesa 4, East Anaheim 3 (elim.)
5 - Costa Mesa 9, Santa Margarita American 4 (elim.)
6 - Aliso Viejo 9, Costa Mesa 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2024 Southern California District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72


California District 13 Tournament
Host - El Rio (Oxnard)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Sunset 14, Port Hueneme 5
Conejo Valley 11, El Rio 1

Winner's Bracket Semifinals:
Thousand Oaks 4, Sunset 3
Moorpark 4, Conejo Valley 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Conejo Valley 19, Port Hueneme 1 (elim.)
El Rio 6, Sunset 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Thousand Oaks 2, Moorpark 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Conejo Valley 9, El Rio 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Conejo Valley 11, Moorpark 1 (elim.)

Championship Series:
Conejo Valley 7, Thousand Oaks 0
Conejo Valley 2, Thousand Oaks 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Tujunga 8, Jewel City/JWV 7
Crescenta Valley 17, Burbank/Foothill 2 (3 innings)

Winner's Bracket Final:
Crescenta Valley 12, Tujunga 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Jewel City/JWV 12, Burbank/Foothill 1 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tujunga 17, Jewel City/JWV 9 (elim.)

Championship Game:
Crescenta Valley 25, Tujunga 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena Southwest
At Allendale Park

Tournament Results:

Opening Round:
San Marino National 15, Pasadena Southwest 8
Sierra Madre 2, Central Altadena 1
Santa Anita 9, Arcadia American 7

Winner's Bracket Semifinals:
San Marino National 3, Pasadena American 2
Santa Anita 2, Sierra Madre 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Central Altadena 11, Arcadia American 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sierra Madre 5, Pasadena Southwest 2 (elim.)
Pasadena American 15, Central Altadena 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Anita 12, San Marino National 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pasadena American 5, Sierra Madre 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Marino National 16, Pasadena American 7 (elim.)

Championship Game:
Santa Anita 5, San Marino National 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - South Pasadena
At Nelson Field

Tournament Results:

Opening Round:
Los Angeles 7, Temple City American 0
El Monte Eastern 15, South El Monte 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Alhambra American 8, Northeast Los Angeles 7
East Alhambra 14, El Monte National 2
Temple City National 10, Los Angeles 7
South Pasadena 7, El Monte Eastern 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Northeast Los Angeles 20, South El Monte 0 (elim.)
Temple City American 18, El Monte National 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Northeast Los Angeles 8, Los Angeles 4 (elim.)
Temple City American 8, El Monte Eastern 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 5, Alhambra American 4
South Pasadena 4, East Alhambra 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Temple City American 9, Alhambra American 8 (elim.)
East Alhambra 16, Northeast Los Angeles 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
South Pasadena 17, Temple City National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Temple City American 12, East Alhambra 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City American 2, Temple City National 1 (elim.)

Championship Game:
South Pasadena 5, Temple City American 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - Baldwin Park Eastside

Tournament Results:

Opening Round:
West Covina American 16, Buena Park National 0
Buena Park American 4, La Puente National 3
Baldwin Park Eastside 3, Pacific Coast 0
Azusa American 3, West Covina National 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
La Puente National 6, Buena Park National 2 (elim.)
Pacific Coast 8, West Covina National 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
West Covina American 7, Buena Park American 0
Azusa American 7, Baldwin Park Eastside 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Baldwin Park Eastside 6, La Puente National 1 (elim.)
Pacific Coast 7, Buena Park American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Covina American 3, Azusa American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pacific Coast 3, Baldwin Park Eastside 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Azusa American 6, Pacific Coast 0 (elim.)

Championship Series:
Azusa American 2, West Covina American 1
Azusa American 3, West Covina American 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Claremont
At College Park

Tournament Results:

Opening Round:
Glendora American 10, La Verne 0
Claremont 5, San Dimas 2

Winner's Bracket Final:
Claremont 6, Glendora American 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Verne 4, San Dimas 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Glendora American 11, La Verne 6 (elim.)

Championship Game:
Claremont 8, Glendora American 7 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Grand Terrace
At Veterans Freedom Park

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Rialto Park 6, Ken Hubbs Memorial 2
Bloomington 10, North Rialto 1

Winner's Bracket Semifinals:
Rialto Eastern 11, Rialto Park 0
Grand Terrace 16, Bloomington 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, June 18):
Bloomington d. Ken Hubbs Memorial (elim.)
Game 6 - North Rialto versus Rialto Park (elim.)

Winner's Bracket Final:
Game 7 - Rialto Eastern 5, Grand Terrace 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, June 19):
Game 8 - Bloomington d. Winner 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bloomington 5, Grand Terrace 3 (elim.)

Championship Series:
Bloomington 6, Rialto Eastern 4
Bloomington 6, Rialto Eastern 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Brawley
At Volunteer Park

Tournament Results:

Opening Round (Monday, June 24):
Imperial 10, Calipatria 0 (4 innings)
Calexico d. Sunbeam
Brawley d. El Centro
Yuma 15, Holtville 4 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Sunbeam d. Calipatria (elim.)
El Centro 17, Holtville 7 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, June 25):
Imperial 6, Calexico 1
Brawley 6, Yuma 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Yuma 9, Sunbeam 4 (elim.)
El Centro d. Calexico (elim.)

Winner's Bracket Final:
Brawley 7, Imperial 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Centro 15, Yuma 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Centro 12, Imperial 11 (elim.)

Championship Game:
Brawley d. El Centro (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Ontario Western
At Homer Briggs Park

Tournament Results:

Opening Round:
Chino American 5, Montclair 0
Canyon Hills 16, Chino Hills 3
Upland American 7, Ontario Eastern 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Upland Foothill 4, Upland National 3
Chino American 7, Chino American 2
Ontario Western 6, Canyon Hills 4
Upland American 14, Ontario Mountain View 10

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Upland National 14, Chino Hills 2 (elim.)
Ontario Eastern d. Chino National (elim.)
Ontario Mountain View 11, Montclair 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Upland National 24, Ontario Eastern 0 (elim.)
Canyon Hills 17, Ontario Mountain View 16 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Upland Foothill 22, Chino American 2
Upland American 14, Ontario Western 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Chino American 12, Canyon Hills 9 (elim.)
Upland National 21, Ontario Western 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Upland Foothill 9, Upland American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Upland National 13, Chino American 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Upland National 3, Upland American 1 (elim.)

Championship Series:
Upland National 12, Upland Foothill 2 (4 innings)
Upland Foothill 8, Upland National 7 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Orangecrest (Riverside)
At Orange Terrace Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Arlington d. La Sierra
Magnolia Center d. Canyon Springs American

Winner's Bracket Semifinals:
Orangecrest 10, Arlington 8
Magnolia Center d. Pachappa

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Sierra d. Pachappa (elim.)
Arlington d. Canyon Springs American (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orangecrest 4, Magnolia Center 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. La Sierra (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Magnolia Center d. Arlington (elim.)

Championship Series:
Magnolia Center 8, Orangecrest 3
Orangecrest 11, Magnolia Center 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - West Los Angeles
At Bad News Bears Field

Tournament Results:

Opening Round:
Beverly Hills 10, Santa Monica 5
Culver City 8, Ladera 1
North Venice 6, Malibu 0

Winner's Bracket Semifinals:
West Los Angeles 18, Beverly Hills 0
Culver City 2, North Venice 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Malibu 5, Santa Monica 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Beverly Hills 4, Ladera 3 (elim.)
North Venice 14, Malibu 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles 12, Culver City 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Venice 1, Beverly Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Venice 9, Culver City 7 (elim.)

Championship Game:
West Los Angeles 10, North Venice 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - San Pedro Eastview
At Knoll Hill Little League Field

Tournament Results:

Opening Round:
Lomita 10, North Torrance 1
Torrance 13, San Pedro Eastview 0 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Riviera 10, Lomita 0 (5 innings)
Torrance 10, West Torrance 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Torrance 8, San Pedro Eastview 1 (elim.)
Lomita 14, West Torrance 4 (7 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Torrance 10, Riviera 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lomita 10, North Torrance 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lomita 6, Riviera 0 (elim.)

Championship Game:
Torrance 8, Lomita 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Murrieta
At Los Alamos Field

Tournament Results:

Opening Round:
Menifee Valley 15, Canyon Lake 8
Temecula 10, Hemet 0
Lake Elsinore 10, Temescal Valley 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Murrieta National 11, Menifee Valley 8
Temecula 7, Lake Elsinore 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Temescal Valley 9, Hemet 8 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lake Elsinore 14, Canyon Lake 10 (elim.)
Menifee Valley 13, Temescal Valley 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temecula 12, Murrieta National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Elsinore 5, Menifee Valley 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Murrieta National 12, Lake Elsinore 5 (elim.)

Championship Series:
Murrieta National 2, Temecula 0
Temecula 12, Murrieta National 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - La Mirada
At Behringer Park

Tournament Results:

Opening Round:
West Downey 4, Crescent 3
Northwest Downey 4, Norwalk 0

Winner's Bracket Semifinals:
La Mirada 21, Metropolitan 0 (3 innings)
Northwest Downey 12, West Downey 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Crescent 3, West Downey 2 (elim.)
Norwalk 3, Metropolitan 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada 13, Northwest Downey 3 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Norwalk 7, Crescent 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northwest Downey 3, Norwalk 0 (elim.)

Championship Game:
La Mirada 8, Northwest Downey 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Championship Game Host - Tustin Western

Tournament Results:

Opening Round:
South Sunrise 7, Tustin Western Red 5
North Sunrise 3, Anaheim Hills 2
Tustin Western Blue 16, Memorial Park 0 (3 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Villa Park 5, South Sunrise 2
Tustin Western Blue 25, North Sunrise 0 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Anaheim Hills 12, Memorial Park 0 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tustin Western Red 7, North Sunrise 3 (elim.)
South Sunrise 9, Anaheim Hills 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tustin Western Red 13, South Sunrise 2 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Western Blue 7, Villa Park 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Villa Park 1, Tustin Western Red 0 (elim.)

Championship Game:
Tustin Western Blue 12, Villa Park 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Encinitas
At Ecke Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
4S Ranch 11, Rancho Bernardo 1
Poway National 6, Escondido American 2
Encinitas National 5, Poway American 1
Valley Center 11, Escondido National 1
Solana Beach 9, Rancho Santa Fe 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
4S Ranch 10, Carmel Mountain Ranch 1
Del Mar 6, Poway National 3
Valley Center 2, Encinitas National 1
Encinitas 6, Solana Beach 3

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Poway American 15, Escondido National 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Carmel Mountain Ranch 5, Rancho Santa Fe 1 (elim.)
Solana Beach 4, Rancho Bernardo 2 (elim.)
Encinitas National 3, Escondido American 2 (elim.)
Poway National 2, Poway American 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
4S Ranch 3, Del Mar 1
Encinitas 3, Valley Center 1

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Carmel Mountain Ranch 5, Poway National 1 (elim.)
Solana Beach 9, Encinitas National 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
4S Ranch 3, Encinitas 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Del Mar 13, Carmel Mountain Ranch 1 (elim.)
Solana Beach 13, Valley Center 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Mar 5, Solana Beach 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Mar 9, Encinitas 4 (elim.)

Championship Game:
4S Ranch 2, Del Mar 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Scripps Ranch (San Diego)
At Spring Canyon Park

Tournament Results:

Opening Round:
Peninsula 1, Mira Mesa 0
Point Loma 7, Clairemont Hilltoppers 0
Coronado 5, Presidio 2
Scripps Ranch 13, Rancho Penasquitos 6

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Clairemont Hilltoppers 2, Mira Mesa 1 (elim.)
Rancho Penasquitos d. Presidio (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Point Loma 3, Peninsula 1
Scripps Ranch 10, Coronado 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Coronado 3, Clairemont Hilltoppers 2 (elim.)
Rancho Penasquitos 3, Peninsula 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Scripps Ranch 3, Point Loma 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Coronado 2, Rancho Penasquitos 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Coronado 3, Point Loma 2 (elim.)

Championship Game:
Scripps Ranch 15, Coronado 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - San Carlos (San Diego)
At Lake Murray Park

Tournament Results:

Opening Round:
Tierrasanta 7, North Park 5
Mission Trails 13, Mid-City 0
Rolando d. Sunshine

Winner's Bracket Quarterfinals:
San Carlos 2, Lake Murray 1
Serra Mesa 8, Tierrasanta 1
Mission Trails 5, La Mesa National 4
Allied Gardens 14, Rolando 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Lake Murray 11, Mid-City 0 (elim.)
Tierrasanta 10, Sunshine 0 (elim.)
Rolando 13, North Park 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lake Murray 8, Tierrasanta 4 (elim.)
Rolando 5, La Mesa National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
San Carlos 16, Serra Mesa 3
Allied Gardens 7, Mission Trails 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rolando 3, Serra Mesa 2 (elim.)
Lake Murray 4, Mission Trails 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Allied Gardens 3, San Carlos 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rolando 8, Lake Murray 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Carlos 7, Rolando 2 (elim.)

Championship Series:
San Carlos 2, Allied Gardens 1
San Carlos 5, Allied Gardens 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field; Recreation Park

Tournament Results:

Opening Round:
Manhattan 4, Lunada Bay 1
El Segundo 6, Redondo Beach 0
Silver Spur 12, Rolling Hills 2 (4 innings)
Palos Verdes 15, Hermosa Beach 0 (6 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Redondo Beach 18, Lunada Bay 11 (elim.)
Rolling Hills 5, Hermosa Beach 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
El Segundo 10, Manhattan 2
Palos Verdes 11, Silver Spur 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Redondo Beach 12, Silver Spur 7 (elim.)
Manhattan 2, Rolling Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Palos Verdes 16, El Segundo 5 (6 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Manhattan 7, Redondo Beach 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Segundo 5, Manhattan 1 (elim.)

Championship Game:
Palos Verdes 7, El Segundo 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Host - Westchester
At Nielsen Park

Tournament Results:

Opening Round:
Holly Park 6, Westchester 5
Inglewood 8, Lawndale 1

Winner's Bracket Semifinals:
Del Rey American 16, Holly Park 0 (3 innings)
Hawthorne National Wiseburn 10, Inglewood 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Westchester 4, Inglewood 3 (elim.)
Holly Park 17, Lawndale 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Westchester 7, Holly Park 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Rey American 10, Hawthorne National Wiseburn 0 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Westchester 10, Hawthorne National Wiseburn 0 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Del Rey American 4, Westchester 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lakewood 13, West Long Beach 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Lakewood Village 14, Greater Bellflower 2 (5 innings)
Long Beach 11, Lakewood 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
West Long Beach 11, Greater Bellflower 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Lakewood Village 5, Long Beach 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakewood 11, West Long Beach 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Long Beach 13, Lakewood 8 (elim.)

Championship Game:
Lakewood Village 5, Long Beach 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Encino

Tournament Results:

Opening Round:
Sherman Oaks Southern 10, Northridge City 0
Canyon Country 12, San Fernando 5
Encino 16, Granada Hills 3

Winner's Bracket Semifinals:
Sherman Oaks Southern 16, Woodland Hills Sunrise 0
Encino 19, Canyon Country 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Granada Hills 11, San Fernando 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Northridge City 12, Canyon Country 2 (elim.)
Woodland Hills Sunrise 7, Granada Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sherman Oaks Southern 8, Encino 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Woodland Hills Sunrise 13, Northridge City 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encino 12, Woodland Hills Sunrise 2 (elim.)

Championship Series:
Encino 2, Sherman Oaks Southern 1
Encino 19, Sherman Oaks Southern 7 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Fletcher Hills, Rancho de Oro, Santee National, and Singing Hills)

(Pool 'B' Participants: Alpine American, El Cajon National, Lakeside American, and Rios Canyon)

(Pool 'C' Participants: El Cajon Western, Jamul, Lakeside National, and West Hills)

Pool 'A' Tournament
Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field; Fletcher Hills Elementary School

Fletcher Hills 1, Rancho de Oro 0
Santee National 6, Singing Hills 3
Fletcher Hills 8, Santee National 4
Rancho de Oro 10, Singing Hills 0
Fletcher Hills 9, Singing Hills 2
Rancho de Oro 1, Santee National 0

Pool 'B' Tournament
Host - Alpine American

Rios Canyon 5, El Cajon National 3
Alpine American 11, Lakeside American 1
Alpine American 11, El Cajon National 1
Rios Canyon 11, Lakeside American 1
Alpine American 6, Rios Canyon 4
El Cajon National 4, Lakeside American 2

Pool 'C' Tournament
Host - Lakeside National

Lakeside National 15, Jamul 2
West Hills 27, El Cajon Western 0
Lakeside National 35, El Cajon Western 0
West Hills 11, Jamul 0
Lakeside National 2, West Hills 0
Jamul 10, El Cajon Western 1


Pool 'A' Standings

W

L
Fletcher Hills 3 0
Rancho de Oro 2 1
Santee National 1 2
Singing Hills 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Alpine American 3 0
Rios Canyon 1 1
El Cajon National 1 2
Lakeside American 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Lakeside National 3 0
West Hills 2 1
Jamul 0 2
El Cajon Western 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Hosts - Fletcher Hills (El Cajon) and Lakeside National
Championship Game at Fletcher Hills (El Cajon)
Championship Game at Mor Field; Fletcher Hills Elementary School

Opening Round:
West Hills 4, Fletcher Hills 1
Rancho de Oro 11, Rios Canyon 2

Winner's Bracket Semifinals:
Alpine American 6, West Hills 1
Lakeside National 1, Rancho de Oro 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Hills 15, Rios Canyon 3 (elim.)
Fletcher Hills 11, Rancho de Oro 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lakeside National 11, Alpine American 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fletcher Hills 4, West Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fletcher Hills 3, Alpine American 0 (elim.)

Championship Game:
Lakeside National 7, Fletcher Hills 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Chula Vista National 2, Luckie Waller 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
South Bay 10, Southwest 1
Sweetwater Valley 15, Imperial Beach 0
Park View 8, Eastlake 3
Chula Vista American 11, Chula Vista National 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Luckie Waller 12, Southwest 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Eastlake 13, Chula Vista National 0 (4 innings; elim.)
Luckie Waller 9, Imperial Beach 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sweetwater Valley 14, South Bay 1
Park View 3, Chula Vista American 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Eastlake 11, South Bay 0 (4 innings; elim.)
Chula Vista American d. Luckie Waller (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley 5, Park View 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Chula Vista American 9, Eastlake 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Chula Vista American 9, Park View 3 (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley 3, Chula Vista American 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - West End (San Bernardino)
At Anne Shirrells Park

Tournament Results:

Opening Round:
West End 13, Central 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Civitan 16, Mountains 1 (3 innings)
Newmark 4, West End 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Central 17, Mountains 14 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Newmark 12, Civitan 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West End 17, Central 2 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West End 10, Civitan 0 (4 innings; elim.)

Championship Series:
West End 10, Newmark 3
West End 7, Newmark 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Loara (Anaheim)
At Modjeska Park

Tournament Results:

Opening Round:
East Anaheim 22, Central Garden Grove 0 (3 innings)

Winner's Bracket Final:
East Anaheim 9, Loara 0

Elimination Bracket Final:
Loara d. Central Garden Grove (elim.)

Championship Game:
East Anaheim 7, Loara 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Barstow Baseball
At Lillian Park

Tournament Results:

Opening Round:
Barstow Baseball 10, Hesperia American 0 (4 innings)
Hesperia National 4, Wrightwood 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Apple Valley National 6, Apple Valley American 4
Victorville Ribbons 19, Victorville American 0 (3 innings)
Barstow Baseball 16, Adelanto 1 (3 innings)
Hesperia National 22, Spring Valley Lake 0 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Wrightwood 12, Apple Valley American 3 (elim.)
Hesperia American 5, Victorville American 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Wrightwood 26, Adelanto 1 (3 innings; elim.)
Spring Valley Lake 7, Hesperia American 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Apple Valley National 9, Barstow Baseball 4
Hesperia National 4, Victorville Ribbons 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Wrightwood 5, Victorville Ribbons 2 (elim.)
Hesperia American 7, Barstow Baseball 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Apple Valley National 6, Hesperia National 5 (7 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Wrightwood 10, Hesperia American 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Wrightwood 7, Hesperia National 6 (elim.)

Championship Series:
Wrightwood 10, Apple Valley National 3
Apple Valley National 3, Wrightwood 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Tehachapi

Opening Round:
Rosamond 14, California City 7
Kern River Valley 6, Tehachapi 3

Winner's Bracket Semifinals:
Mono County 15, Rosamond 8
Bishop 16, Kern River Valley 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Game 5 - Loser 1 versus Loser 4 (elim.)
Game 6 - Loser 2 versus Loser 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bishop 14, Mono County 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 8 - Winner 5 versus Winner 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Game 9 - Loser 7 versus Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Kern River Valley 6, Bishop 5
Bishop 11, Kern River Valley 1 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Quartz Hill

Opening Round:
Quartz Hill 6, West Lancaster 2

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 4, Palmdale 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Lancaster 6, Palmdale 3 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 12, West Lancaster 3 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill
Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 12, Bishop 2 (6 innings)
Quartz Hill 9, Bishop 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Forest 8, Laguna Niguel 0

Winner's Bracket Semifinals:
Laguna Beach 6, Northwood 0
Aliso Viejo 13, Lake Forest 3 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Northwood 6, Laguna Niguel 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 13, Laguna Beach 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Forest 10, Northwood 0 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laguna Beach 4, Lake Forest 3 (elim.)

Championship Game:
Aliso Viejo 13, Laguna Beach 7 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
Host - West Yorba Linda
At Veterans Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
East Hills 12, La Habra 0
Golden Hill 14, East Fullerton 2
Murphy Ranch 6, Brea 0

Winner's Bracket Semifinals:
West Yorba Linda 9, East Hills 2
Golden Hill 2, Murphy Ranch 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
East Fullerton 4, Brea 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Murphy Ranch 4, La Habra 2 (elim.)
East Hills 7, East Fullerton 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Golden Hill 1, West Yorba Linda 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
East Hills 9, Murphy Ranch 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Hills 4, West Yorba Linda 1 (elim.)

Championship Game:
Golden Hill 3, East Hills 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament
Host - Banning-Pass
At Lions Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: 29 Palms, Banning-Pass, Desert Hot Springs, and Yucaipa Valley National)

(Pool 'B' Participants: Borrego Springs, Tri-Valley, and Yucaipa Valley American)

Pool 'A' Tournament

Banning-Pass 10, 29 Palms 7
Yucaipa Valley National 15, Desert Hot Springs 5 (4 innings)
Banning-Pass 11, Yucaipa Valley National 1 (4 innings)
Desert Hot Springs 18, 29 Palms 17
Yucaipa Valley National 14, 29 Palms 4 (5 innings)
Banning-Pass 14, Desert Hot Springs 9

Pool 'B' Tournament

Borrego Springs 11, Tri-Valley 10
Yucaipa Valley American 28, Borrego Springs 2 (3 innings)
Yucaipa Valley American 10, Tri-Valley 0 (4 innings)


Pool 'A' Standings

W

L
Banning-Pass 3 0
Yucaipa Valley National 2 1
Desert Hot Springs 1 2
29 Palms 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Yucaipa Valley American 2 0
Borrego Springs 1 1
Tri-Valley 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 58 Finals

Opening Round:
Banning-Pass 10, Borrego Springs 4
Yucaipa Valley American 22, Yucaipa Valley National 5 (3 innings)

Winner's Bracket Final:
Yucaipa Valley American 10, Banning-Pass 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Yucaipa Valley National 29, Borrego Springs 0 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Yucaipa Valley National 18, Banning-Pass 7 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Yucaipa Valley American 7, Yucaipa Valley National 5 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley
At Fountain Valley Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Ocean View 9, Fountain Valley 3
Huntington Valley 12, Seaview 0 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Ocean View 11, Huntington West 1 (5 innings)
Costa Mesa 5, Huntington Valley 3

Huntington West 1, Seaview 0 (elim.)
Huntington Valley 11, Fountain Valley 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Costa Mesa 7, Ocean View 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington West 5, Huntington Valley 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View 1, Huntington West 0 (elim.)

Championship Game:
Costa Mesa 12, Ocean View 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Dos Pueblos (Goleta)

Tournament Results:

Opening Round:
Foothill 13, Fillmore 2 (4 innings)
Dos Pueblos 11, Ventura Coastal 1 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Goleta Valley South 3, Foothill 0
Dos Pueblos 9, Santa Paula 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Foothill 15, Ventura Coastal 5 (6 innings; elim.)
Santa Paula 6, Fillmore 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dos Pueblos 3, Goleta Valley South 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Paula 5, Foothill 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Goleta Valley South 12, Santa Paula 3 (elim.)

Championship Game:
Dos Pueblos 13, Goleta Valley South 3 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Atascadero

Tournament Results:

Opening Round:
Orcutt National 10, Atascadero 0 (5 innings)
Santa Maria Northside 7, Village Hills 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Lompoc 18, Nipomo 5 (5 innings)
Orcutt American 7, Santa Maria Southside 0
Orcutt National 11, Santa Maria Westside 1 (4 innings)
Santa Maria Northside 4, Coast 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Nipomo 4, Village Hills 1 (elim.)
Atascadero 10, Santa Maria Southside 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Maria Westside 9, Nipomo 5 (elim.)
Atascadero 13, Coast 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Lompoc 3, Orcutt National 2
Orcutt American 9, Santa Maria Northside 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Maria Westside 11, Santa Maria Northside 1 (4 innings; elim.)
Orcutt National 19, Atascadero 1 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Lompoc 4, Orcutt American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Orcutt National 6, Santa Maria Westside 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orcutt National 10, Orcutt American 4 (elim.)

Championship Series:
Orcutt National 8, Lompoc 3
Lompoc 6, Orcutt National 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament
Host - Spring Valley

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Encanto, Las Palmas, Twin Hills, and Valley de Oro)

(Pool 'B' Participants: San Diego American, Lemon Grove, and Spring Valley)

Pool 'A' Tournament

Valley de Oro 11, Twin Hills 1
Encanto 3, Las Palmas 1
Las Palmas 14, Twin Hills 0
Encanto 6, Valley de Oro 2
Encanto 18, Twin Hills 8
Las Palmas 13, Valley de Oro 0

Pool 'B' Tournament

San Diego American 3, Spring Valley 2
Lemon Grove 8, San Diego American 7
Spring Valley 10, Lemon Grove 0


Pool 'A' Standings

W

L
Encanto 3 0
Las Palmas 2 1
Valley de Oro 1 2
Twin Hills 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Spring Valley 1 1
San Diego American 1 1
Lemon Grove 1 1

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
San Diego American 3, Encanto 2
Las Palmas 8, Spring Valley 3

Winner's Bracket Final:
Las Palmas 3, San Diego American 1 (Las Palmas advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Spring Valley 15, Encanto 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 9, San Diego American 0 (elim.) (Spring Valley advances to championship game)

Championship Game (Saturday, July 6):

Las Palmas 9, Spring Valley 5 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - San Clemente
At Vista Hermosa Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
San Juan Capistrano 8, South Mission Viejo 4
North Mission Viejo 8, Ladera Ranch American 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Viejo 9, Ladera Ranch National 1
Santa Margarita American 1, Santa Margarita National 0
San Clemente National 11, San Juan Capistrano 1
North Mission Viejo 15, San Clemente American 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Ladera Ranch American 12, Ladera Ranch National 11 (elim.)
Santa Margarita National 10, South Mission Viejo 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Ladera Ranch American 3, San Juan Capistrano 2 (elim.)
Santa Margarita National 4, San Clemente American 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Viejo 7, San Clemente National 4
Santa Margarita American 3, North Mission Viejo 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Margarita National 10, San Clemente National 2 (elim.)
North Mission Viejo 11, Ladera Ranch American 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Margarita American 5, Viejo 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Mission Viejo 5, Santa Margarita National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Mission Viejo 6, Viejo 1 (elim.)

Championship Game:
Santa Margarita American 2, North Mission Viejo 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Oceanside American
At Ron Ortega Park

Tournament Results:

Opening Round:
Vista 5, Vista American 0

Winner's Bracket Semifinals:
Oceanside National 10, Oceanside Valley 3
Vista 11, Oceanside American 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Vista American d. Oceanside Valley (elim.)

Winner's Bracket Final:
Vista 11, Oceanside National 1 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American 7, Oceanside American 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American 11, Oceanside National 1 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Vista American 7, Vista 5
Vista 11, Vista American 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Fontana Community
At Coyote Canyon Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Deer Canyon, Fontana American, Fontana Community, and Vineyard)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Fontana Elks, Rancho, and Southridge)

Pool 'A' Tournament

Citrus 13, Fontana American 3
Fontana Community 9, Deer Canyon 1
Vineyard 16, Fontana Community 3
Citrus 13, Deer Canyon 4
Vineyard 7, Citrus 2
Fontana American 5, Deer Canyon 4
Vineyard 10, Deer Canyon 0
Fontana Community 11, Fontana American 1
Fontana Community 3, Citrus 2
Vineyard 10, Fontana American 2

Pool 'B' Tournament

Rancho 9, Southridge 3
Alta Loma 11, Fontana Elks 5
Alta Loma 9, Southridge 8
Rancho 15, Fontana Elks 5
Southridge 7, Fontana Elks 4
Rancho 7, Alta Loma 2


Pool 'A' Standings

W

L
Vineyard 4 0
Fontana Community 3 1
Citrus 2 2
Fontana American 1 3
Deer Canyon 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Rancho 3 0
Alta Loma 2 1
Southridge 1 2
Fontana Elks 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 71 Finals

Semifinal Round (Monday, July 8):
Vineyard 9, Alta Loma 0
Fontana Community 7, Rancho 5

Championship Game (Tuesday, July 9):
Vineyard 4, Fontana Community 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Eastvale
At Harada Heritage Park

Tournament Results:

Opening Round:
Corona National 13, Jurupa Valley 1
Eastvale 13, Norco 2 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 12, Corona National 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Norco 17, Jurupa Valley 4 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Norco 10, Corona National 7 (elim.)

Championship Game:
Eastvale 11, Norco (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.