2024 Little League® Baseball West Region Tournament
Unpage Home | West Region Main Page

2024 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Virginia | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

West Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2024

West Region Tournament
Host - Little League Baseball Western Region Headquarters (San Bernardino, California)
At Al Houghton Stadium

Al Houghton Stadium is located at 6707 Little League Drive in San Bernardino.

Participating Teams City League
Arizona State Champions Litchfield Park Litchfield Park LL
Hawaii State Champions Wailuku Central East Maui LL
Northern California State Champions To Be Determined To Be Determined
Southern California State Champions To Be Determined To Be Determined

Click or scroll to the bottom of this page to view 2024 state tournament results for West Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Sunday, August 4):
Game 1 - Central East Maui (Hawaii) versus Northern California (3:00 p.m.)
Game 2 - Southern California versus Litchfield Park (Arizona) (6:00 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, August 5):
Game 3 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.) (3:00 p.m.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, August 6):
Game 4 - Winner 1 versus Winner 2 (2:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, August 7):
Game 5 - Loser 4 versus Winner 3 (elim.) (6:00 p.m.) (winner advances to championship game)

Championship Game (Friday, August 9)

Game 6 - Winner 4 versus Winner 5 (TITLE) (6:00 p.m.)

The West Region champion advances to the Little League World Series.


West Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arizona | Hawaii | Northern California | Southern California


Arizona State Tournament
Host - Sierra Vista (District 8)
At Stone Sports Complex

Stone Sports Complex is located at 3324 East Tacoma Street in Sierra Vista.

Participating Teams
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Litchfield Park
District 3 Champions High Desert (Anthem)
District 4 Champions Coolidge
District 5 Champions Canyon View (Tucson)
District 6 Champions Arcadia (Phoenix)
District 7 Champions Four Peaks (Mesa)
District 8 Champions Nogales National
District 9 Champions Lake Havasu
District 10 Champions Prescott Valley
District 11 Champions Mount Graham (Safford)
District 12 Champions Rincon (Tucson)
District 13 Champions Chandler National North
District 14 Champions East Mesa

Tournament Results:

Opening Round (Tuesday, July 16 and Wednesday, July 17):
Rincon 16, Arcadia 5 (6 innings)
Chandler National North 11, Nogales National 7
Canyon View 6, East Mesa 5
Prescott Valley 3, Four Peaks 2
Litchfield Park 14, Lake Havasu 0 (4 innings)
Mount Graham 10, Coolidge 1

Winner's Bracket Quarterfinals (Wednesday, July 17 and Thursday, July 18):
Rincon 12, West Flagstaff 0 (6 innings)
Canyon View 10, Chandler National North 9
Litchfield Park 15, Prescott Valley 0 (3 innings)
High Desert 11, Mount Graham 6

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain) (Thursday, July 18 and Friday, August 19):
Lake Havasu 8, Four Peaks 7 (elim.)
Nogales National 8, East Mesa 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain) (Friday, July 19):
Chandler National North 8, Coolidge 0 (elim.)
Arcadia 11, Prescott Valley 7 (elim.)
West Flagstaff 14, Lake Havasu 1 (elim.)
Nogales National 7, Mount Graham 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Saturday, July 20):
Canyon View 7, Rincon 6
High Desert 8, Litchfield Park 4

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain) (Saturday, July 20):
Chandler National North 8, West Flagstaff 3 (elim.)
Nogales National 4, Arcadia 3 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 21):
High Desert 13, Canyon View 3 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, July 21):
Rincon 1, Nogales National 0 (elim.)
Litchfield Park 6, Chandler National North 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, July 22):
Litchfield Park 8, Rincon 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, July 23):
Litchfield Park 4, Canyon View 2 (elim.)

Championship Series (Wednesday, July 24):
Litchfield Park 11, High Desert 2
Litchfield Park 12, High Desert 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Kaneohe (District 1)
At Alice Hewitt Field; He'eia Neighborhood Park

He'eia Neighborhood Park is located at 46-220 Haiku Road in Kaneohe.

Participating Teams
District 1 Champions Kaneohe
District 3 Champions Central East Maui (Wailuku)
District 4 Champions Hilo
District 6 Champions Honolulu
District 7 Champions Waipi'o (Waipahu)

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 17):
Honolulu 6, Hilo 3

Winner's Bracket Semifinals (Wednesday, July 17 and Thursday, July 18):
Central East Maui 9, Waipi'o 2
Kaneohe 11, Honolulu 1 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain) (Thursday, July 18):
Hilo 3, Waipi'o 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 19):
Honolulu 13, Hilo 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 19):
Kaneohe 5, Central East Maui 2

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 20):
Central East Maui 16, Honolulu 2 (4 innings; elim.)

Championship Series (Sunday, July 21):
Central East Maui 13, Kaneohe 0 (5 innings)
Central East Maui 8, Kaneohe 2 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Northern California State Tournament
Host - Madera American / Madera National (District 10)
At Lions Town and Country Park

Lions Town and Country Park is located at 2376 Howard Road in Madera.

Participating Teams
Section 1 Champions Napa American (District 53)
Section 2 Champions McKinleyville (District 26)
Section 3 Champions San Mateo American (District 52)
Section 4 Champions Land Park Pacific (Sacramento) (District 7)
Section 5 Champions Quito/Saratoga (San Jose) (District 12)
Section 6 Champions Northgate (Manteca) (District 67)
Section 7 Champions Madera American (District 10)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 20):
Land Park Pacific 15, McKinleyville 0 (4 innings)
San Mateo American 6, Quito/Saratoga 0
Napa American 11, Madera American 1 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 21):
Land Park Pacific 13, Northgate 2 (5 innings)
San Mateo American 2, Napa American 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain) (Sunday, July 21):
Quito/Saratoga 9, Madera American 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Monday, July 22):
Napa American 10, McKinleyville 0 (4 innings; elim.)
Northgate 6, Quito/Saratoga 5 (elim.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, July 23):
Land Park Pacific 7, San Mateo American 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, July 23):
Napa American 4, Northgate 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 24):
Napa American 7, San Mateo American 1 (elim.)

Championship Series (Thursday, July 25 and Friday, July 26):
Game 12 - Land Park Pacific versus Napa American (TITLE) (July 25 - 6:30 p.m.)
Game 13 - If necessary (July 26 - 6:30 p.m.)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Southern California State Tournament
Host - Eastvale (District 72)
At Harada Heritage Park

Harada Heritage Park is located at 13099 65th Street in Eastvale.

Participating Teams
Section 1 Champions Conejo Valley (Thousand Oaks) (District 13)
Section 2 Champions Encino (District 40)
Section 3 Champions Claremont (District 20)
Section 4 Champions West Los Angeles (District 25)
Section 5 Champions La Mirada (District 29)
Section 6 Champions 4S Ranch (San Diego) (District 31)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Eastvale (District 72)
Section 10 Champions Aliso Viejo (District 55)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 20):
Claremont 13, La Mirada 7 (7 innings)
Aliso Viejo 5, Vineyard 2

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 20 and Sunday, July 21):
4S Ranch 5, Eastvale 3
Conejo Valley 4, West Los Angeles 2
Sweetwater Valley 6, Claremont 4
Aliso Viejo 5, Encino 3

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain) (Sunday, July 21):
Eastvale 16, Vineyard 4 (5 innings; elim.)
West Los Angeles 3, La Mirada 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Monday, July 22):
Eastvale 6, Claremont 5 (elim.)
Encino 6, West Los Angeles 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 23):
4S Ranch 4, Sweetwater Valley 3 (8 innings)
Conejo Valley 9, Aliso Viejo 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Wednesday, July 24):
Sweetwater Valley 4, Encino 3 (7 innings; elim.)
Eastvale 11, Aliso Viejo 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 25):
Game 16 - Sweetwater Valley versus Eastvale (elim.) (6:00 p.m.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 26):
Game 15 - 4S Ranch versus Conejo Valley (6:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 27):
Game 17 - Loser 15 versus Winner 16 (elim.) (6:00 p.m.)

Championship Series (Sunday, July 28 and Monday, July 29):
Game 18 - Winner 15 versus Winner 17 (TITLE) (10:00 a.m.)
Game 19 - If necessary (6:00 p.m.)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2024, Four Six Three LLC. All rights reserved.